Панкреатит – це запалення підшлункової залози. Хвороба може протікати в гострій (швидко і бурхливо) чи хронічної (довго і мляво) формі.
Причини
Вживання алкоголю і захворювання жовчного міхура (перш за все, жовчнокам’яна хвороба) в 95-98% випадків є причинами панкреатиту.
Інші фактори ризику, які можуть спровокувати запалення підшлункової залози:
захворювання дванадцятипалої кишки (дуоденіт, виразкова хвороба);
операції на шлунку і жовчовивідних шляхах;
травми, поранення живота;
ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія (ЕРХПГ);
прийом деяких ліків (фуросемід, естрогени, антибіотики, сульфаніламіди і т.д.);
інфекції (епідемічний паротит (свинка), вірусні гепатити В, С, та ін);
паразитичні інвазії (аскаридоз);
анатомічні аномалії протоки підшлункової залози (звуження, пухлини і т.д.)
порушення обміну речовин;
зміна гормонального фону;
судинні захворювання.

Приблизно у 30% хворих не вдається встановити причину гострого панкреатиту.
Що відбувається?
У нормі в підшлунковій залозі виробляються неактивні попередники ферментів – їх перехід в активну форму відбувається безпосередньо в 12-палої кишці, куди вони надходять по протоку підшлункової залози і загальному жовчному протоку.
Під дією різних факторів (наприклад, камінь закупорює жовчну протоку) підвищується тиск в протоці підшлункової залози, порушується відтік її секрету, і відбувається передчасна активація ферментів. В результаті замість того, щоб перетравлювати їжу, ферменти починають перетравлювати саму підшлункову залозу. Розвивається гостре запалення.
При хронічному панкреатиті нормальна тканина підшлункової залози поступово заміщується рубцевою, розвивається недостатність екзокринної (вироблення ферментів) і ендокринної (вироблення гормонів, в тому числі, інсуліну) функцій залози.

Як проявляється?
Основний симптом гострого панкреатиту – сильний біль у верхній частині живота (подложечной область, праве або ліве підребер’я), як правило, оперізуючого характеру. Болі не знімаються спазмолітиками (но-шпа) і анальгетиками. Часто відзначається блювота, порушення стільця, слабкість, запаморочення.
Хвороба протікає важко. Можливий летальний результат.

При хронічному панкреатиті хворого, в першу чергу, турбують болі. Вони локалізуються в «подложечной» області, нерідко поширюючись в ліве і праве підребер’я і віддаючи в спину. Часто біль буває оперізує, вона посилюється, якщо лягти на спину, і слабшає, якщо сісти і трохи нахилитися вперед. Болі виникають або посилюються через 40-60 хвилин після їжі (особливо після рясної, жирної, смаженої, гострої їжі). «Відлуння» болю можуть дійти до ділянки серця, імітуючи стенокардію.
Інші неприємні супутники панкреатиту – проноси. Стілець стає кашкоподібного, при цьому може містити часточки неперетравленої їжі. Кількість калу сильно збільшується. Він має неприємний запах, сірий відтінок, жирний вигляд, важко змивається зі стінок унітаза. Можуть з’явитися відрижка, нудота, епізодична блювота, метеоризм. Людина втрачає апетит і швидко худне.

Ускладнення
Досить часто до панкреатиту приєднується холецистит (запалення жовчного міхура), і, навпаки, холецистит може спровокувати розвиток панкреатиту. Нерідко при гострому панкреатиті приєднується інфекція (гнійні ускладнення). Розвивається флегмона або абсцес підшлункової залози. У деяких випадках розвивається внутрішньочеревний кровотеча. Іншим грізним ускладненням панкреатиту є зруйнування підшлункової залози та розвитку смертельно небезпечного перитоніту.

Хронічний панкреатит може стати причиною розвитку цукрового діабету.
В Аптеці “Зелена Планета” наші лікарі порекомендують Вам курс лікування фітопрепаратами і спеціально розроблену дієту. Курс лікування спрямований на усунення основних причин панкреатиту.

Ми обов’язково Вам допоможемо! Приходьте за здоров’ям!

САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНО ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ’Я!