АНЕМІЯ

Анемія, або недокрів’я, характеризується зменшенням кількості еритроцитів і гемоглобіну в одиниці об’єму крові. Всі анемії вторинні або пов’язані з різноманітними патологічними процесами в організмі. В основі патогенезу захворювання – гіпоксія, тобто кисневе голодування тканин.

Виділяють три основні групи анемій: в результаті крововтрат, внаслідок підвищеного кроверазрушенія і на грунті порушень кровотворення.

Всі анемії за рівнем гемоглобіну та еритроцитів у крові ділять на три ступені тяжкості: легкий ступінь – гемоглобін нижче норми (норма 120 -160 г / л), але не нижче 100 г / л, еритроцити – 3,5 млн. в 1 мл крові , середньої тяжкості – відповідно 100-60 г / л і 3,5 – 2 млн, важка ступінь – менше 50 г / л і менше 2 млн.

Найбільше поширення мають залізодефіцитні анемії.

Постгеморагічні анемії бувають гострі і хронічні. Гостра крововтрата виникає при пошкодженні великих магістральних судин, при профузном легеневому, маточному, печінковому кровотечі, розриві фаллопієвій труби, аневризмі аорти і ін

Клінічні прояви – у вигляді воскової блідості, холодного поту, різкого падіння кров’яного тиску; судоми з’являються при втраті 33% всієї крові за короткий період часу (години, добу). Втрата більше 2 л несумісна з життям.

Хронічна постгеморагічна анемія – тривала крововтрата (місяці, роки). За добу може бути втрата 1 чайної ложки крові. Причини: геморой, виразкова хвороба, неспецифічний коліт, носові кровотечі, рясні місячні. На жаль, деякі з крововтрат можуть залишатися прихованими протягом багатьох років. Нерідко важко навіть при обстеженні виявити кровотечу міоми і ангіоми в тонкому кишечнику. Джерелами крововтрат, не відразу виявленими, можуть виявитися кіста яєчників, крововиливу в легенях, особливо в плевру, патологія нирок.

При огляді хворих спостерігається воскова блідість, шкіра – кольору стеаринових свічок (при раку – торішньої соломи). Скарги на різку слабкість, запаморочення, «мурашки» перед очима, значне зниження працездатності. У периферичної крові – недонасищенние гемоглобіном еритроцити, вони різної форми, розміру і величини (анізоцитоз, пойкілоціти) і їх мало (менше 120 г / л).

Анемія внаслідок порушеного кровотворення розвивається, коли блокується зростання стовбурової материнської клітини, в першу чергу омертвевает червоний паросток – аплазія кісткового мозку. Це відбувається в результаті ракової інтоксикації, лімфогранулематозу, впливу на організм радіації, токсичних хімічних речовин (фосфору, миш’яку, ртуті та ін), імунологічних зрушень, особливо при виникненні антитіл до клітин крові та ін При пункції кісткового мозку він порожній (панцітонемія, белоклеточний мозок). У крові еритроцитів менше 2 млн в 1 мл крові, лейкоцитів – менше 2000.

Виникає дана патологія також при дефіциті вітаміну В12 і захворюваннях шлунка. Причинами її є рак шлунка, антацидний гастрит, виразкова хвороба, резекція шлунка, глистяні інвазії, отруєння свинцем, часті вагітності та лактації.

Для нормального формування гемоглобіну в еритроцитах необхідний вітамін В12 – при недоліку соляної кислоти в шлунку він руйнується, тоді формуються великі еритроцити (мегалобластов) з перенасиченими гемоглобіном клітинами, які погано переносять кисень до тканин. Виникає блідість, непритомність, різка слабкість, запаморочення, темні кола перед очима (гіпоксія головного мозку); уражається кишечник (панкреатит, ентерит, коліт), може виникати ураження нервової системи (втрата зору і слуху).

Порушення утворення гемоглобіну веде до розвитку не тільки анемії, але й погіршує функцію тканинних ферментів, що призводить до множинних трофічних порушень (сухості шкіри, ламкості нігтів, випаданню волосся та ін.)

Гемолітична анемія настає внаслідок підвищеного кроверазрушенія. Воно виникає в тому випадку, якщо процес руйнування еритроцитів перевищує їх створення. Сутність захворювання: еритроцити маленькі і кругленькі (мікросфероціти) живуть всього 12-14 днів (при нормі 120-140 днів, в масовій кількості вони гинуть в селезінці, вона стає величезною (сілепомегалія), а в периферичній крові з’являються незрілі форми еритроцитів – ретикулоцити. У клініці захворювання тріада: гемолітична жовтяниця – шкіра лимонного кольору («хворі більш жовтяничним, ніж хворі»), спленомегалія та інтенсивно забарвлений кал. Це захворювання поєднується з іншими спадковими патологіями: баштовий череп, заяча губа, готичне небо, декстралгія, шестипалість і др .

Придбані гемолітичні анемії (аутоагресивні) виникають в результаті внутрішньосудинного гемолізу. Етіологічними факторами захворювання є радіація, гемолітичні отрути (гриби, фосфор, ртуть, свинець, миш’як та ін), деякі інфекції і медикаменти, переливання несумісної групи крові (резусконфліктная анемія), аутоімунні процеси.

Етіологічний фактор безпосередньо діє на еритроцит і змінює його структуру так, що він стає чужорідним для організму і проти нього виробляються антитіла – розвивається аутоагресивної процес, і еритроцити гинуть.

Клінічно це проявляється вираженою блідістю шкірних покривів, сильними болями в животі і попереку (маса загиблих еритроцитів закупорює канальці нирок), збільшується селезінка (з тих же причин), в крові прискорене ШОЕ, високий непрямий білірубін, ретікулез.

У раціон хворих необхідно включити продукти, що містять залізо. З продуктів тваринного походження до них відносяться м’ясо і м’ясні вироби, печінка, яйця (жовтки). У продуктах харчування рослинного походження питома вага заліза значно менше, але вони необхідні. Рекомендується вживання бобових, гречки, картоплі, брукви, гарбуза, кропу, петрушки, цибулі, часнику, агрусу, суниці, чорниці, винограду, абрикосів, граната, інжиру, ананасів, яблук, горіхів (особливо фісташок).

Безсумнівну користь приносять продукти, що містять аскорбінову кислоту і вітаміни групи В, які сприяють засвоєнню заліза. Це білокачанна капуста, баклажани, кабачки, диня, обліпиха, калина, журавлина, глід, лимон, апельсин, аронія (чорноплідна горобина) і ін

Продукти харчування при недокрів’ї, будучи носіями заліза, вітамінів В і С, а також кобальту, цинку та інших мікроелементів, виконують роль ліків. Вони вживаються в натуральному, сушеному вигляді, у вигляді соків як окремо, так і в комбінації між собою або з окремими рослинами.

При анемії корисні соки: аронії чорноплідної, березовий, вишневий, ожиновий, малиновий, горобиновий, чорної редьки, буряковий, з листя капусти, шовковичний, яблучний і ін

В аптеці “Зелена Планета” наші лікарі порекомендують Вам курс лікування фітопрепаратами і спеціально розроблену дієту. Курс лікування спрямований на усунення основної причини виникнення анемії, на відновлення функції кісткового мозку, на поповнення організму залізом, фолієвою кислотою, мікроелементами, легко засвоєними білками і ін

Ми обов’язково Вам допоможемо! Приходьте за здоров’ям!

САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНО ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ’Я!